Sauna v Brně

Dlouhá lavice

Sauna v Brně

Pohled do sauny

Sauna v Brně

Pohled do sauny

Sauna v Brně

Venkovní sprchy

Sauna v Brně

Ruské kuželky

Sauna v Brně

Venkovní bazének

Sauna v Brně

Venkovní posezení

Sauna v Brně

Venkovní posezení

Sauna v Brně

Posezení u bazénku

Sauna v Brně

Posezení u bazénku

Jak se správně saunovat

Než začnete!!!

Vyhraďte si na regeneraci svých sil dostatek času, přinejmenším 2 hodiny. Do sauny nechoďte s plným žaludkem, ale také ne hladoví. Doporučujeme chodit do sauny ve skupině se svými známými, je to vhodný čas na vzájemné pobavení se v dnešní uspěchané době. Ale nedoporučujeme řešit tímto způsobem obchodní schůzky. Poraďte se s lékařem, zda je pro Vás saunování vhodné s ohledem na Váš zdravotní stav.

Prohřívání:

Před samotným vstupem do prohřívárny by se měl každý návštěvník řádně osprchovat a především se osušit, aby do samotného prostoru potní místnosti nevnikalo mnoho vlhkosti. Relativní vlhkost v potní místnosti by se měla pohybovat kolem 15% a průměrná teplota kolem 90°C.

V sauně používejte ručník nebo prostěradlo, plavky jsou nevhodné, můžete se v nich snadno zapařit nebo si způsobit vyrážku. V potírně se pohodlně posaďte či ulehněte (ideální) a vyčkejte než se dokonale prohřejete a spotíte (cca 10-20 min, individuální). Klasický a často prováděný sed v podobné pozici jako bychom seděli na běžné židli není příliš vhodný. Může docházet k velkému rozdílu teplot mezi chodidly a hlavou saunujícího se člověka. Tento rozdíl teploty dosahuje i několika desítek °C. Takovýto rozdíl teploty není pro lidský organismus přirozený a dochází k velkému namáhání termoregulačních mechanismů. U některých jedinců se proto může tato nedostatečnost projevit závratěmi nebo bolestmi hlavy.

Chcete-li, polijte horké kameny aromatickou esencí. Zároveň si masírujte kůži končetin kartáčem nebo jinými k tomu uzpůsobenými pomůckami. Tato činnost pomáhá otevírat kožní póry a vyplavovat nečistoty z kůže a podkoží. Zároveň urychluje pocení a tím i zlepšení termoregulace.

Ochlazování:

Pod sprchou spláchněte pot pokaždé před i po vypocení. Schlazení je ideální v našem ochlazovacím bazénu. Do ochlazovací lázně vstupujeme s rozvahou a pozvolna. Není příliš vhodné do bazénku rovnou skočit. Toto platí především pro starší osoby, ale také pro některé sportovce. Dochází zde ke skokovému nárůstu krevního tlaku.

V ochlazovací lázni bychom měli projít třemi postupnými režimy. Ihned po vstupu nám začne být chladno. Cévní kapiláry v podkoží jsou roztažené a nastavené na režim co největšího odvodu tepla. Po vstupu do lázně se začnou rychle stahovat a doslova vtlačovat krev z podkoží do vnitřních orgánů. Dochází k "masáži" vnitřních orgánů a vyplavování různých možných usazenin do krevního řečiště. Zde nastává druhá fáze kdy nám přestane být ve vodě chladno a cítíme se příjemně. Pocitu komfortu můžeme také napomoci tím, že se ve vodě nebudeme pohybovat. Vrstvička vody těsně kolem těla se ohřeje a únik tepla z organismu není tak razantní.

Odpočinek:

Po každém prohřátí a schlazení si můžete dopřát odpočinek (15-20 min.) nebo opakovat proceduru teplo-chlad ihned po sobě. Doporučují se alespoň tři opakování. Pití ovocných šťáv, minerálních vod či piva (max. desítka) během saunování doplňuje vypocenou vodu, minerály, sůl a vitamín C. Po posledním opakování by měl přijít delší odpočinek (min.30 minut, lépe jednou tolik) v odpočívárně s doplněním ztracených tekutin, popř. lehkým občerstvením.

Upozornění:

  • Pokud se celý proces saunování provádí odborně a s citem je výsledkem příjemný pocit uvolnění a lehké únavy.
  • Alkohol ruší účinky saunování. Kouřit v sauně je naprosto nemyslitelné.
  • Saunování alespoň 1x týdně zaručuje vyjímečnou psychickou a fyzickou odolnost.

Saunování je nevhodné nebo zakázané:

  • Po nadměrné vyčerpávající tělesné nebo duševní námaze.
  • Po vydatném jídle nebo nalačno.
  • U sportovců, kde dochází ke vzájemným kontaktům (např. box, karate, j udo, ale i fotbal po větším kontaktu apod.) saunovat až 24 hodin po zápase.
  • Při virózách nebo zánětlivých onemocněních.
  • U žen v období menstruace nebo těhotných.
  • Neprovádět pomocí saunování přílišné ovlivňování tělesné hmotnosti. Na spalování tuků nemá saunování velký vliv. Dochází pouze k vypocení tekutin.